Javni poziv: Pružanje usluge mentoringa sektorima prerađivačke industrije u 2024.

Bez autora
Mar 20 2024

Javni poziv za učešće u programu pružanja standardizovane usluge mentoringa sektorima prerađivačke industrije u 2024. godini...

U okviru programa „osnaživanje i dalje uspostavljanje usluge mentoringa za mala i srednja preduzeća u zemljama zapadnog Balkana"

Razvojna agencija Srbije (u daljem tekstu: RAS) raspisuje Javni poziv za učešće u "Programu pružanja standardizovane usluge mentoringa sektorima prerađivačke industrije u 2024. godini", koji je sastavni deo programa RAS i Japanske agencije za međunarodnu saradnju JICA " Osnaživanje i dalje uspostavljanje usluge mentoringa za mala i srednja preduzeća u zemljama Zapadnog Balkana" (u daljem tekstu Program) sa ciljem unapređenja poslovnog ambijenta i podrške nesmetanom razvoju MMSPP koja posluju u okviru sektora prerađivačke industrije grupisane u četiri oblasti i to: industrija mašina i opreme; prehrambena industrija; drvna i industrija nameštaja i industrija gume i plastike. Javni poziv se objavljuje u skladu sa Godišnjim programom rada Razvojne agencije Srbije za 2024. godinu.

Usluga mentoringa je namenjena mikro, malim i srednjim privrednim društvima i preduzetnicima i ima za cilj razvoj poslovanja i smanjenje broja neuspešnih privrednih subjekata.

Mentoring je sveobuhvatan proces podrške privrednim subjektima koji se nalaze u presudnom trenutku za razvoj ili opstanak. Predstavlja zajednički rad mentora i privrednog subjekta u cilju prevazilaženja trenutne situacije i nalaženja najpovoljnijih rešenja za buduće poslovanje. Kroz ovaj pristup, privredni subjekat prima ravnomernu, vremenski raspoređenu kontinuiranu podršku, radi postizanja što boljih rezultata. Japanska iskustva u obavljanju mentoringa su pokazala da su efekti ovakvog vida konsaltinga daleko veći od povremenih i kratkoročnih saveta.

Proces mentoringa odvija se po metodologiji RAS, razvijenoj u saradnji sa Japanskom agencijom za međunarodnu saradnju (JICA). Metodologija određuje korake u procesu u okviru kojeg stručno lice - mentor sprovodi u direktnom kontaktu i radu sa vlasnikom i/ili zakonskim zastupnikom privrednog subjekta (od 25 do 50 sati po korisniku) i to u prostorijama korisnika (ne manje od 75% od ukupnog broja predviđenih sati). Vlasnik i/ili zakonski zastupnik privrednog subjekta i mentor zajedno proučavaju aktuelno poslovanje, razloge trenutnih problema ili smetnje za dalji razvoj, najvažnije potencijale za rast, te na osnovu konstatovanog stanja mentor i korisnik mentoring usluge pripremaju plan/projekat razvoja.

Metodologija standardizovane usluge mentoringa definiše korake i aktivnosti u realizaciji mentoringa (upravljanje šemom, rad na terenu, broj poseta, aktivnosti u okviru svake posete, vreme predviđeno za pripremu plana i izveštavanje) i to kroz vodiče: Opšti vodič za mentoring, Vodič za mentoring za početnike i Vodič za mentoring zrelih preduzeća.

Mentoring čini skup sledećih usluga:

    Dijagnostikovanje kako bi se razumela trenutna situacija u privrednom subjektu;
    Pomoć prilikom pripremanja razvojnih aktivnosti/planova/projekata kako bi se dostigli ciljevi privrednog subjekta;
    Savetovanje i koordinacija za pristupanje fondovima, novim tehnologijama, konsultantskim uslugama i drugo kako bi se podstakao razvoj i unapređenje poslovanja;
    Pomoć za pripremanje kreditnih aplikacija za banke i programe podrške za MMSPP;
    Pomoć pri implementaciji razvojnih aktivnosti/planova/projekata;
    Pomoć u pronalaženju poslovnih partnera;
    Pomoć pri pronalaženju potrebnih informacija;
    Pomoć u unapređenju procesa upravljanja proizvodnjom;
    Podršku kroz uvođenje KAIZEN metoda i alata;
    Podršku u unapređenju marketinga preduzeća;
    Konsalting;
    Savetovanje/koučing;
    Obuka;
    Upućivanje na  odgovarajuće specijalizovane konsultante.

USLOVI ZA UČEŠĆE

Pravo na učešće u Programu imaju mikro, mala i srednja privredna društva i preduzetnici, koji ispunjavaju sledeće uslove:

    da su registrovani na teritoriji Republike Srbije pre 18. marta  2021. godine;
    da obavljaju delatnost u okviru oblasti jednog od sektora prerađivačke industrije i to:  industrija mašina i opreme; prehrambena industrija; drvna i industrija nameštaja i industrija gume i plastike

(Prilog 1 - Lista oblasti i klasifikacionih delatnosti koje su prihvatljive za kandidovanje po Programu)

    da su izmirili obaveze po osnovu poreza i doprinosa;
    da su u većinskom privatnom vlasništvu

TRAJANjE

Javni poziv je otvoren do 26. aprila 2024. godine.

Krajnji rok za završetak pružanja standardizovane mentoring usluge je 20. novembar 2024. godine.

POTREBNA DOKUMENTACIJA

    Obrazac 1- Popunjena prijava;
    Uverenje nadležne Poreske uprave da je Podnosilac prijave izmirio sve javne prihode (poreze i doprinose) u prethodnoj godini, koje ne sme biti izdato pre datuma objavljivanja javnog poziva, ili dokaz da je Podnosilac prijave podneo Zahtev za izdavanje Uverenja;

RAS zadržava pravo da za potpune prijave zatraži dodatnu dokumentaciju od nadležne ARRA.

FINANSIJSKA SREDSTVA

Ukupan budžet za pružanje standardizovane usluge mentoring iznosi 8.000.000,00 dinara.

NAČIN PRIJAVLjIVANjA

Prijave sa svim pratećim obrascima i dokumentacijom se podnose lično ili preporučenom poštom akreditovinim regionalnim razvjnim agencijama (ARRA) sa naznakom: Prijava za učešće u Programu pružanja standardizovane usluge mentoringa sektorima prerađivačke industrije u 2024. godini.

Više informacija možete pronaći na sajtu www.grantovi.com.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik